Összhangzattan a zenéről és iparról – Ismét Dalszerző Expo

Hétfőn és kedden érkezik az ország egyik legérdekesebb szakmai konferenciája, újra itt a DEX. Megnézzük, hogy miért érdemes zenei konferenciára menni bárkinek.

(Fotó: Dalszerző Expo / DEX 2019 / Facebook)
(Fotó: Dalszerző Expo / DEX 2019 / Facebook)


A tavalyi Dalszerző Expo után, ha jól emlékszem, valami olyasmit írtam, hogy ez egy szakmai konferencia, de a zene sokkal közértetőbb mivolta miatt, közelebb áll azokhoz is, akik nem dolgoznak a zeneiparban, így lehet a DEX élvezhető bárkinek. (Tudom, hogy megnézhetném, hogy mit írtam pontosan, de jobban esik csak az emlékeimre támaszkodni.)


Ahogy végignézem az idei DEX programját, nem tudom, hogy ezt az állítást mennyire tudom megtartani, főleg az első napra vonatkozólag. Filmzene, reklámzene, gyakorlatilag alkalmazott zeneszerzés, és ezek értékesítése lesz a fókuszban a BLEND Program keretében.


Természetesen itt is nagyon sok mindennel gyarapodhat, aki ellátogat a rendezvényre, és laikusként is érdekes lehet megtudni, hogy milyen szempontok alapján lesz egy dalból betétdal, vagy éppen milyen feltételeknek kell megfelelni ahhoz, hogy akár csak egy zenei betét részeként is felcsendülhessen valami egy filmben.


Ennek ellenére óva intenék mindenkit attól, hogy azt gondolja, itt majd sztárparádé várja és a mélyére lát a filmes, zenés világ Story magazinos részének, sőt az olyan csábító címek, mint a mi kell a rendezőnek? sem a filmvilágába, bármilyen módszerekkel betörni vágyóknak lett kiírva.


Ellenben a második napon rögtön kezdésnél kiderülnek olyan dolgok, hogy pontosan, hogyan is épülnek fel formulák alapján a mai popslágerek.

(Fotó: Dalszerző Expo / DEX 2019 / Facebook)


A helyszíni beosztás ugyanúgy alakul, mint, ahogy tavaly is. Öt helyszín, a koncertteremben a nagy előadások és workshopok, félúton mozogva a nagyon szakmai és a nagyon szórakoztató skáláján, a tető- és sarokterem egy kicsit ehhez képest a zenészek felé lép fel ugyanebben a rendszerben.


A Budapest Music Center könyvtára ad helyet a leginkább beszélgetős történéseknek, itt Linczényi Márkó érzelmeket kelt majd zene által, vagy legalábbis előadást tart róla. A komolyzene és a könnyűzene közti híd és Tátrai Tibor is itt kap helyet, vele Vitáris Iván fog beszélgetni, valószínűleg rettenetesen idő szűkében, 45 perc az két ilyen karakternél csak arra elég, hogy belekezdjenek valamibe.


Ezenkívül is rengeteg minden, kritika fogadás, dalfaragás, – ami, azt jelenti, hogy egy adott dalt az alapokig lebontva épít vissza fel Szakos Krisztián, az egyik legjobb hazai producer – és Beck Zoli előadása a dalszövegekről is vár majd mindenkit, aki úgy dönt, kilátogat a rendezvényre.


Aki még nem vett rá jegyet, annak azt tudom javasolni, hogy, most rögtön pótolja, még annak ellenére is, hogy első ránézésre sokkal inkább a szakmának szóló eseménynek tűnik az idei DEX a tavalyihoz képest, de ez nem baj. Ettől függetlenül valószínűleg ez alatt a két nap alatt is rengeteg olyan új információt, érdekességet lehet majd hallani, ami után mindenki elégedett sétál ki a BMC-ből, mindegy, hogy zenészként, menedzserként, vagy csak érdeklődőként érkezett oda.

További érdekességekért érdemes követni az Ígéretes titánok Facebook- és Instagram-profiljait. Ha pedig szeretnétek picivel hozzájárulni ügyünkhöz, szerezzetek be egy jó Titánok-pólót vagy táskát a Popshopban! Csak semmi trendcsinálás: hallgassatok menő magyar feltörekvőket!

Bodó Bence