„Nem hiszem, hogy egy férfiak nélküli fesztivál megoldás a problémára”

Női jogok, demokrácia, kapitalizmus. Nem megszokott megállapítások a mintademokráciának tekintett Svédországból. Villáminterjú a Szigeten fellépő Reinnel.

 

Rein a Szigeten /// Fotók: Gergely Károly

► For English version, please CLICK HERE ◄

 

Lázadó, erősen társadalomkritikus és elég jól összetett punk-elektro-hiphop. A svéd Joanna Reinikainen, azaz Rein nem konvencionális skandináv popzenével támad. Ezt bizonyította élete első magyarországi fellépésén, szombaton a Szigeten is. Mi pedig tökre csípjük ezért! Előtte meg picit kifaggattuk társadalomkritikus témafelvetéseiről.

 

Legújabb albumod, a Freedom, egy szókimondó politikai kiáltvány. Miért választottál olyan témákat, mint a kapitalizmus, demokrácia és a női jogok? A legtöbb ember a világ egyik legjobban működő demokráciájaként tekint Svédországra, épp ezért egy különvélemény onnan nem túl gyakori. Mi volt az a kritikus pont, amikor elhatároztad, neked ezekről a témákról kell beszélned?

Én nem igazán tekintem politikai kiáltványnak a Freedomot. Hiszem, hogy azok a dolgok, amiket felvetek, azok számomra ma a legfontosabbak. Nem gondolom úgy, hogy az országhatárok elválasztanak egymástól, és hogy nem lehetünk részesei máshol meglévő problémáknak, elvégre mi mindnyájan ennek a bolygónak vagyunk az állampolgárai. Elhatároztam, hogy feldobom ezeket az ügyeket, amolyan alapfelvetésként, a ma disztópiájaként, mert őszintén érdekelnek ezek a témák, ráadásul így egyben még egyetlen női előadó sem foglalkozott velük korábban az elektronikus zenei szcénában.

 

 

Ha meg kellene határozni a feminizmus fogalmát, mi lenne a te definíciód?

Mi csak alapvető emberi jogokat szeretnék! Elvégre emberi lények vagyunk!

 

Emma Knyckare svéd humorista és rádiós műsorvezető nemrég kitalálta, szervezne egy férfiaktól mentes zenei fesztivált az ország fesztiváljain az elmúlt időszakban megszaporodó szexuális zaklatások és nemi erőszak esetekre válaszul. Mit gondolsz, ez mennyire célravezető? Hogyan tudjuk megakadályozni és megszüntetni az effajta erőszakot?

Ebben semmi új nincs, a nőket azóta zaklatják a férfiak – főleg, ha ittasak – zsúfolt rendezvényeken, mióta azok léteznek. Ennek ellenére sem hiszem azt, hogy egy férfiak nélküli fesztivál megoldás lenne minderre. Úgy gondolom, hosszútávú megoldásokon kell dolgoznunk azért, hogy ez a szemlélet megváltozzon, és a feminizmussal, valamint a keményebb büntetéssel megállíthatjuk ezt a fajta erőszakot.

 

 

Mit gondolsz, a rámutatás hasznos lehet az egyenlőtlenségek felszámolásában? Azaz, azzal, ha egyenesen kimondasz dolgokat egy dalban, az segíthet a társadalmi problémák megoldásában, a „régi berögződések” megváltoztatásában?

Igen. De a teljes megoldás a társadalmon, a normákon, a tájékoztatáson múlik, és a férfiak felelősségvállalásán.

 

Ért már kritika valaha azért, hogy a zenéd, a művészeted túl harsány, túl durva? Hogyan reagálsz ezekre a megjegyzésekre?

Alkalmasint olyanoktól, akik nem értik. Összességében azonban több elismerést kapok, mint kritikát, az emberek többsége inkább attól boldog, ha hallhat valami tök friss, új és innovatív dolgot. Felvidítja és ösztönzi őket. Így én ezekre a dolgokra összpontosítok inkább.

 

További érdekességekért érdemes követni az Ígéretes titánok Facebook- és Instagram-profilját is. Csak semmi trendcsinálás: hallgassatok menő magyar feltörekvőket!

Balogh Roland