Tippek egy lazább világvégéhez: így lesz egy gyerekkori barátból kiberprosti

Szokás szerint kemény témákat fogott meg Géczi Gergő legújabb klipjében. Feminácizmus, ön-eltárgyiasítás és a digitális devianciák garmadája. Sungazers-premier!


Géczi Gergő sosen aprózza el: mindig sikerül valami brutális társadalomkritikával berúgnia az ajtót. Ezúttal sincs másképp, sőt, a Sungazers formációjával nálunk premierező új dala és klipje, a Hármas Tükör, ha lehet, talán minden eddiginél keményebb témát próbál meg feldolgozni.


– Ez a dal egy olyan sztorit mutat be, ahol egy gyerekkori barátból kiberprosti lesz – mondja maga az alkotó. De mielőtt felfejtenénk a vizuális világ ikonográfiáját, érdemes pár infót ellejteni a statisztika kedvéért. A dal a május közepén nálunk premierező Sungazers-lemez, a Wasting Space „B-oldali” anyaga. A kétnyelvű, angolul induló, majd magyarul folytatódó számhoz „készült klipet ezúttal is alkotó és nem mellesleg élettársammal, Rédei Emesével készítettük, valamint a borító is az ő keze munkája”.


Ha pedig a már említett témaválasztás, látszik, a digitalizáció okozta defektek, devianciák és perverziók szemmel láthatóan érdeklik Gergőt, aki szerintem baromi okosan tud hozzányúlni az ilyen témákhoz (épp ezért is lenne jó, ha minél több mindenkihez eljuthatnának).

TIPPEK EGY LAZÁBB VILÁGVÉGÉHEZ 🍑🍆 Sungazers – Hármas Tükör (OFFICIAL VIDEO)

Stream: https://open.spotify.com/album/1WGWluITAesIeTmVzymnJO?si=5VXipw6tTuKYASGcXmv_jA A Hármas Tükör a Sungazers 2020, május 18-án megjelent, ‘Wasting Spac…

Miről is van tehát pontosan szó? „A Hármas Tükör folytatja a Wasting Space-ben már fel-felbukkanó közösségi média kritikáját. Főként a jelenlegi igen elszigetelt létezésünk kapcsán szerintem mindenkinek megvan az az érzés, hogy már csak képernyőn tologatja a régi barátok, ismerősök arcait és a régen oly sokat jelentő személyek most kb. ugyanannyira érintik meg, mint egy macskás videó, vagy egy tragikus, kattintásvadász hír” – vezeti fel a problematikát Gergő.


– Ez az e-thot, vagy kiberprosti jelenség engem teljesen lenyűgöz. Először is az egészet belengi egy kétpólusúság. Az egyik oldalon tombol a feminácizmus. Kis túlzással, de lassan fehér, heteró férfiként meg sem dicsérhetsz egy nőt, anélkül, hogy ne lennél beperelve, miközben a másik oldalon full kakaón megy a nők ön-eltárgyiasítása (az, hogy ez mennyire külső nyomás által történik megint más kérdés). Divattá vált az online pénzkeresés a test fényképeken és élő vagy nem élő videókon keresztüli árulásával – véli Gergő, majd hozzáteszi: „Azon az állásponton vagyok, hogy minden felnőtt ember azt csinál a testével, amit csak akar, viszont az influenszer-kultúránkban mindez egy egész generációt »inspirál«, hisz minek a jövődön aggódni, ha elég egy olcsó kamera és csak vetkőzni kell a hálószobád biztonságában.”


– Ami a fogyasztói oldalt illeti: nem vagyok álszent, minket sem kellett gyerekkorunkban félteni, de amíg mi apu szekrényére másztunk fel, hogy elcsenjük az NDK-s magazinokat és videókazettákat, addig a felnőtt tartalom szoft vagy nem szoft verzióban konkrétan ömlik a közösségi médiumokból, különösen a TikTok-ból, amit jórészt gyerekek használnak, hisz eredetileg nekik is készült. A baj itt csak azzal van, hogy míg én eldönthettem, felmászok-e a kazettákért, addig a ma annyi idősek, mint amennyi akkor én voltam (akiknek már kötelező okostelefonjuknak és TikTokjuknak lennie) már nem dönthetik el, mire kíváncsiak és mire nem – véli Gergő.

„Lehet túlreagálom, de elég csak felszínesen belegondolni, hogyan élhetnek vissza a neten nyilvánosan hömpölygő, sokszor kiskorúak által gyártott tartalommal”


– Nem tudom mi lesz a kis vonatunkkal, ami exponenciálisan gyorsulva robog a szakadék széle felé, mindenesetre az kényelmessé teszi az utat, hogy már inkognitó ablakot sem kell nyitni egy kis netes pornóért, ami csömör cukormázzal vonja be korunk utolsó napjait – ad létezésfilozófiai szempontból sem elhanyagolható végkövetkeztetést dalához a szerző.


Mást nincs is értelme hozzáfűzni, max annyit, hallgassatok sok Sungazerst, ha létfilozofálgatni van kedvetek!

Érdemes követni az Ígéretes titánok Facebook- és Instagram-profiljait. Ha pedig szeretnétek picivel hozzájárulni ügyünkhöz, szerezzetek be egy jó Titánok-pólót vagy táskát a Popshopban! Csak semmi trendcsinálás: hallgassatok menő magyar feltörekvőket!

Balogh Roland